Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Bystrej
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolina Bystrej

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Bystrej
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Bystrej jest walną doliną znajdującą się w Tatrach Zachodnich. Jest ona ograniczona u ujścia zboczami Krokwi i Nosala. Dolina ta górą podchodzi pod główną grań Tatr Zachodnich (na odcinku od Kopy Kondrackiej po Kasprowy Wierch). Wylot Doliny Bystrej mieści się w Kuźnicach. Dolina Bystrej ma kilka odnóg takich jak Dolina Jaworzynka, Dolina Kasprowa (górą dzieli się ona na Dolinę Suchą Kasprową), Dolina Goryczkowa (wyżej dzieli się na Dolinę Goryczkową pod Zakosy oraz Dolinę Goryczkową Świńską), Dolina Kondratowa (wschodnia odnoga to Dolina Sucha Kondracka, a wyżej Kondratowa rozgałęzia się na Dolinę Małego Szerokiego z Piekłem i Długi Żleb).

Dolina Bystrej ma powierzchnię około 17 kilometrów kwadratowych i jest długa na około 6 kilometrów. Stworzona jest ze skał krystalicznych oraz osadowych. W różnych miejscach Dolina Bystrej wymodelowana została przez lodowce, które ją pokrywały, a także przez procesy krasowe (ich wynikiem są różne wnęki skalne, jaskinie oraz groty). Najbardziej znane jaskinie w Dolinie Bystrej to Jaskinia Bystrej, Jaskinia Magurska oraz Jaskinia Kasprowa Niżnia. Z racji porowatości podłoża wapiennego większa część doliny jest sucha. Wody bowiem płyną przepływami podziemnymi, natomiast potoki stałe znajdują się w częściach dolnych dolin. W różnych miejscach wody wypływają ogromnymi wywierzyskami (Wywierzysko Bystrej, Kasprowe Wywierzysko, Goryczkowe Wywierzysko). Potoki Goryczkowy i Kasprowy tworzą potok Bystra płynący dnem doliny.

Na osi Dolina Cicha - Dolina Bystrej tworzy się silna tak zwana dysza aerodynamiczna, efektem której są ogromne wiatrołomy. Dolina Bystrej jest znana z bardzo silnych wiatrów. Z powodu eksploatacji doliny związanej z pasterstwem, hutnictwem oraz górnictwem, która trwałą aż kilkaset lat doszło do znacznego zniszczenia lasów, ogołocenia części stoków z kosodrzewiny oraz do sztucznego obniżenia górnej granicy doliny. Niektóre ze zboczy dotknęła nawet całkowita erozja. Już kilkadziesiąt lat temu zaniechano tejże wyniszczającej działalności, dlatego też obecnie przyroda w Dolinie Bystrej regeneruje się coraz bardziej. Niemniej, w dalszym ciągu można spotkać się tam z bardzo dużymi lawinami, które w Dolinie Bystrej schodzą w wielu miejscach.

W Dolinie Bystrej dawniej istniały hale takie jak Hala Jaworzynka, Hala Kasprowa, Hala Goryczkowa, Hala Kalatówki i Hala Kondratowa. Już dawno temu całkowicie zniesiono pasterstwo - na chwilę obecną istnieje tylko wypas kulturowy na polanie Kalatówki oraz na Polanie Kuźnickiej.

Sami turyści nie są bez winy, gdyż i oni przyczynili się do niszczenia przyrody w obszarze doliny, głównie poprzez zbieractwo i niszczenie cennej roślinności. Teraz cała Dolina Bystrej mieści się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i znaczna część doliny objęta jest obszarem ochrony ścisłej Kondratowa, Goryczkowa, Kasprowa, Mała Jaworzynka.

Wylot Doliny Bystrej od bardzo dawna jest zabudowany i zagospodarowany. Kiedyś istniały tam między innymi dwór Homolacsów, kuźnie, huty, a nawet sanatorium dziecięce. Na chwilę obecną zaś istnieje tam dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, klasztor Albertynów oraz klasztor Albertynek, hotel górski PTTK Kalatówki, hotel Jaworzynka, liczne bary i sklepy, a także domy mieszkalne. Do Kuźnic, które są dzielnicą Zakopanego kursuje wiele różnych busów, taksówek, ale też prywatnych samochodów oraz samochodów służb miejskich i tatrzańskich. Kuźnice zaś znane są jako wspaniała baza wypadowa w wyższe partie gór.

Przez Dolinę Bystrej wiedzie wiele szlaków turystycznych jak między innymi szlak turystyczny znakowany na czarno prowadzący z Kuźnic na Giewont, szlak turystyczny znakowany na czarno do Doliny Białego i Sarniej Skały, szlak znakowany na zielono z Kuźnic na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie, szlak znakowany na żółto z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynkę na Przełęcz między Kopami.

Znajduje się tam także kilka nartostrad jak jednokierunkowa nartostrada z Kasprowego Wierchu przez Dolinę pod Zakosy zboczami dolnej części Kondratowego Wierchu, jednokierunkowa z Kasprowego Wierchu do Wyciągu Goryczkowego, jednokierunkowa z Doliny Goryczkowej przez Kondrackie Rówienki wzdłuż potoku Bystra do Kuźnic oraz dwukierunkowa z Niżniej Goryczkowej Równi do Doliny Kondratowej poniżej Polany Kondratowej.

» źródło: Dolina Bystrej
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Ferie
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 416
razem odsłon: 4694010
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.19
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl