Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Cicha Orawska
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolina Cicha Orawska

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Cicha Orawska
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Cicha Orawska jest doliną, która stanowi część Rowu Podtatrzańskiego, znajduje się ona na granicy Tatr oraz Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Przez dolinę tę dnem płynie potok o nazwie Cicha Woda Orawska. Potok ten wyznacza granicę pomiędzy wyżej wspomnianymi regionami. Po stronie północnej potoku zlokalizowane są Orawicko-Witowskie Wierchy, które należą do części Pogórza Spisko-Gubałowskiego, a po południowej stronie potoku znajdują się Tatry Zachodnie.

Dawniej Dolina Cicha Orawska nazywana była po prostu Doliną Cichą, jednakże dolina o takiej samej nazwie znajduje się także po stronie słowackiej, dlatego też dla rozróżnienia obecnie omawianą dolinę nazywa się Doliną Cichą Orawską. Dolina w większości zlokalizowana jest po stronie słowackiej, polski fragment doliny stanowi nieduża powierzchnia z polaną Molkówką, od Bramy Orawskiej po granicę państwa.

Dolina ta jest długa na około 5 kilometrów, ma nieduży spadek w kierunku zachodnim, od około 950 m n.pm. do 810 m n.p.m. Dolina Cicha Orawska jest dość wąska w części górnej oraz dolnej, zaś w części środkowej rozszerza się. Uchodzi ona na wschodnim skraju Szatanowej Polany do Kotliny Orawskiej i zachodnia granica doliny wyznaczona jest przez koryto Juraniowego Potoku właśnie na tymże odcinku. Na północy dolinę ogranicza Magura Witowska i Przysłop Witowski, zaś od wschodu jej granicą jest Wielki Europejski Dział Wodny. Granica południowa to długi grzbiet, który ciągnie się przez Jambory oraz Umarłą Kopkę do Jeżowego Wiechu.

Największe odgałęzienie Doliny Cichej Orawskiej to Dolina Juraniowa, innymi odgałęzieniami są Dolina Furkaska, Dolina Czaplowa oraz Żleb Bratraniec. Są one obramowane szczytami takimi jak Jeżowy Wierch, Czaplowy Wierch oraz Turek. Odgałęzienia Doliny Cichej Orawskiej zlokalizowane są w tatrzańskiej południowej części, natomiast w części północnej dolina nie ma odgałęzień.

Dolina Cicha Orawska (dawniej zwana Doliną Cichą) zawsze była bardzo ważnym i jednym z ważniejszych pasterskich ośrodków. Zwierzęta wypasali na niej zarówno Słowacy jak i pochodzący z Polski górale z Podhala. Tereny wypasowe używane były przez polskich górali jeszcze przez wybuchem drugiej wojny światowej. Również obecnie na dnie doliny i jej łagodnych stokach wypasane i koszone są łąki. Na dnie Doliny Cichej Orawskiej znajdują się takie polany jak Czymchowska Polana, Czaplówka, Cicha Polana, Molkówka. Południowa tatrzańska część Doliny Cichej Orawskiej wchodzi w skład słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Granica parku przebiega wzdłuż drogi, która prowadzi dnem doliny. Polska część Doliny Cichej Orawskiej znajduje się poza granicami parku narodowego.

Przez dno doliny wiedzie droga i szlak turystyczny. Na drodze tej obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów. W dawnych czasach z drogi korzystali turyści z Polski, którzy szli z Zakopanego przez polanę Molkówka oraz Dolinę Cichą chcąc dotrzeć do Orawic i na Osobitą.

» źródło: Dolina Cicha Orawska
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 11
gości dzisiaj: 738
razem odsłon: 4853474
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.78
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl