Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Cmentarze Zakopane » Cmentarz na Pęksowym Brzysku
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Cmentarz na Pęksowym Brzysku

inne nazwy
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku
kategoria
Cmentarze,
 
Cmentarz na Pęksowym Brzysku
Zobacz galerię zdjęć
 

Stojąc u wejścia do Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzysku dostrzeżemy napis:

Ojczyzna to ziemia i groby, Narody tracąc pamięć, tracą życie, Zakopane pamięta.

Napis ten istnieje tutaj nie bez powodu. Cmentarz Zasłużonych bowiem jak sama nazwa wskazuje jest miejscem spoczynku przede wszystkim ludzi niezwykle wybitnych, którzy w jakiś sposób bardzo zasłużyli się swoją działalnością zarówno dla samego Zakopanego jak również dla Tatr oraz Podhala. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku zwany także często po prostu starym cmentarzem jest pierwszym cmentarzem zakopiańskim. Znajduje się on przy ulicy Kościelnej. Powstał on w połowie XIX wieku. Poza postaciami bardzo wybitnymi spoczywają tu również rodowici mieszkańcy posiadający swoje rodzinne grobowce. Nazwa Pęksowy Brzyzek pochodzi po pierwsze od nazwiska człowieka, który podarował ziemię, na której cmentarz się znajduje, a był nim Jan Pęksa. Z kolei w góralskiej gwarze określenia brzyzek bądź też brzyz używa się w stosunku do urwiska nad potokiem.

Cmentarz ten to miejsce bardzo szczególne dla Zakopanego zarówno dawniej jak i dziś. Przechadzając się po nim możemy bowiem poznać prawdziwą historię Zakopanego oraz ludzi, którzy ją tworzyli. Każdy, kto w doniosły sposób zapisał się na kartach historii Zakopanego znalazł tutaj swoje miejsce spoczynku. Tu spoczywają słynni artyści jak pisarze czy malarze związani ściśle z Tartami, a także znani przewodnicy tatrzańscy.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku jest otoczony kamiennym murem, a niemal wszystkie znajdujące się tutaj nagrobki to wspaniałe i niepowtarzalne dzieła sztuki. Nagrobki, kapliczki, góralskie krzyże rzeźbione w motywy typowo podhalańskie wykonane są z drewna, z metalu bądź zrobione w kamieniu. Na chwilę obecną na cmentarzu tym znajduje się około 500 grobów, a w tym aż 250 to groby osób szczególnie zasłużonych. Duża część nagrobków powstała w pracowni Władysława Hasiora jeszcze za czasów, gdy uczył w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem.

Zaraz po wejściu na cmentarz ujrzymy symboliczny grób Witkacego i mogiłę jego matki, kawałek dalej znajdziemy grób Stanisława Marusarza, który pochowany jest razem ze swoją żoną Ireną, a także grób słynnego Kornela Makuszyńskiego. Po przeciwnej stronie znajdziemy grób Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tytusa Chałubińskiego, Sabały i Stanisława Witkiewicza. Idąc w głąb cmentarza możemy odnaleźć kolejne groby wielkich ludzi takich jak między innymi Jan Długosz czy Karol Stryjeński. Oczywiście także tutaj pochowany jest twórca wielu tych wspaniałych nagrobków, Władysław Hasior. Jednym z nowszych grobów jest grób Mieczysława Biernacika, słynnego kowala i muzyka zakopiańskiego.

Jeśli znajdziemy się w tym zupełnie wyjątkowym miejscu jakim jest Cmentarz na Pęksowym Brzysku powinniśmy pamiętać o tym, by zachować się godnie. A celem naszej wycieczki nie powinno być wyłącznie zwiedzanie, ale przede wszystkim oddanie czci wszystkim tym wspaniałym osobom, które tu spoczywają. Być może pochowany jest tutaj nasz ulubiony artysta. Nie zaszkodzi zatem zabrać ze sobą znicza i zapalić go na wybranym przez nas grobie.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 132
razem odsłon: 4931036
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.23
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl