Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Dudowa
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolina Dudowa

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Dudowa
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Dudowa jest jednym z orograficznie prawych odgałęzień Doliny Chochołowskiej znajdującej się w Tatrach Zachodnich. Wylot Doliny Dudowej mieści się niedaleko Polany pod Jaworki, na wysokości 995 m n.p.m. Dolina ta wznosi się w południowo-wschodnim kierunku i podchodzi pod Przełączkę pod Kufą. Nad Doliną Dudową od strony południowej wznosi się masyw Kominiarskiego Wierchu, który opada wysokimi wapiennymi urwiskami Dudowych Spadów. Ograniczeniem doliny na północy jest lesisty grzbiet Wielkiego Opalonego Wierchu, Małego Opalonego Wierchu, Spalonej Czuby i Jamskiej Czuby.

W dolnej części doliny, która ma charakter wąwozu skalnego (nazywany jest on Między Ściany), w ścianach mieszczą się liczne jaskinie. Wyżej dolina ulega rozszerzeniu, na prawym zboczu doliny ciągnie się Wyżnia Dudowa Rówień. Dość wysoko nad dnem Doliny Dudowej (niedaleko jej wylotu) mieści się polana Jamy. Przez dolinę przepływa Międzyścienny Potok, który ma swoje źródła na wysokości około 1200 m n.p.m., w górnej części Wyżniej Dudowej Równi. Miejscami potok ten zanika pod powierzchnią i na wysokich progach wąwozu Między Ściany tworzy okresowe wodospady. Zarówno wąwóz jak i górna część Doliny Dudowej są niedostępne dla ruchu turystycznego. W dolinie stwierdzono występowanie bardzo ciekawej flory jak między innymi podejźrzon rutolistny, dwulistnik muszy i złoć mała (są to bardzo rzadkie okazy w polskich Karpatach).

Doliną wiedzie znakowany na czarno szlak turystyczny - Ścieżka nad Reglami. Rozpoczyna się ona powyżej Polany pod Jaworki, przekracza dno Doliny Dudowej niedaleko jej wylotu, dalej biegnie przez Jamskie Siodło (do Doliny Huciańskiej) i wiedzie do Doliny Lejowej oraz Kościeliskiej.

» źródło: Dolina Dudowa
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 14
gości dzisiaj: 713
razem odsłon: 5039618
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.81
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl