Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Goryczkowa pod Zakosy
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolina Goryczkowa pod Zakosy

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Goryczkowa pod Zakosy
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Goryczkowa pod Zakosy zwana jest Goryczkową pod Zakosy bądź też Doliną pod Zakosy. Jest to dolina stanowiąca jedno z dwóch odgałęzień w górnej części Doliny Goryczkowej, w Tatrach Zachodnich. Omawiana dolina zlokalizowana jest między zboczami Kasprowego Wierchu oraz Kondratowego Wierchu. Dolina ta mieści się na wysokości około 1350-1700 m n..p.m., od strony południowej podchodzi pod grań główną Tatr oraz przełęcz o nazwie Goryczkowa nad Zakosy. Najwyższą częścią Doliny Goryczkowej pod Zakosy, która znajduje się bezpośrednio pod stokami Przełęczy nad Zakosy jest Goryczkowy Kocioł. Poniżej owego kotła dolina ta zacieśnia się w tak zwaną Szyjkę i u jej wylotu, po lewej stronie Goryczkowego Potoku mieści się również o nazwie Goryczkowa Bula. Rówień ta jest wykorzystywana jako naturalne lądowisko przez helikopter ratowniczy. Dnem omawianej doliny płynie nieduży potok - Goryczkowy Potok, który jest dopływem potoku Bystra.

Jeśli chodzi o nazwę doliny, są dwie teorie. Zgodnie z Wielką encyklopedią tatrzańską nazwa pochodzi od bardzo popularnego nazwiska góralskiego, czyli Goryczka. Ów Goryczka był jednym z pierwszych właścicieli. Niemniej niektórzy twierdzą, że nazwa doliny może pochodzić od rośliny goryczki, która występuje tam bardzo często. Jeśli zaś chodzi o człon "pod Zakosy", pochodzi on od idących górą perci czyli właśnie zakosów (które zostały wydeptane przez owce). Od chwili, gdy zaprzestano intensywnego wypasu trawiasta dolina zaczyna porastać kosodrzewiną.

Dolina Goryczkowa pod Zakosy dawniej wchodziła w skład Hali Goryczkowej i była dość intensywnie wypasana, jednak trawa była tutaj niewystarczająca dla dużej ilości owiec wobec tego juhasi przepędzali owce na stronę słowacką przez grań do Doliny Cichej - trawa tam była o wiele bardziej bujna i mniej wypasana. Dolina Goryczkowa pod Zakosy nie jest teraz wypasana, jednak chętnie i często w okresie zimowym korzystają z niej narciarze. W dolnej częsci doliny o nazwie Wyżnia Goryczkowa Równia mieści się dolna stacja Wyciągu Goryczkowego na Kasprowy Wierch.

Można wyróżnić takie nartostrady jak jednokierunkowa nartostrada z Kasprowego Wierchu przez Dolinę pod Zakosy, zboczami dolnej części Kondratowego Wierchu do schroniska PTTK na Hali Kondratowej, jednokierunkowa nartostrada z Niżniej Goryczkowej Równi do Polany Kondratowej, jednokierunkowa nartostrada od dolnej stacji przez Kondrackie Rówienki, wzdłuż potoku Bystra do Kuźnic oraz jednokierunkowa nartostrada od Myślenickich Turni do dolnej stacji wyciągu narciarskiego.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 8
gości dzisiaj: 182
razem odsłon: 5297393
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.76
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl