Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolina Goryczkowa Świńska
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolina Goryczkowa Świńska

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolina Goryczkowa Świńska
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolina Goryczkowa Świńska (albo po prostu Dolina Świńska) jest zachodnim odgałęzieniem górnej części Doliny Goryczkowej w Tatrach Zachodnich. Zachodnie zbocza doliny tworzy Goryczkowa Czuba oraz jej grzbiet o nazwie Kondratowy Wierch, zaś wschodnie stoki tworzone są przez Pośredni Goryczkowy Wierch. Od południa dolina tworzona jest przez grań główną Tatr z Goryczkową Przełęczą Świńską. Dolina Świńska znajduje się na wysokości około 1350-1700 m n.p.m. Dolna część Doliny Goryczkowej Świńskiej zakończona jest progiem na wysokości około 1350-1550 m n.p.m. (jest to wspólny próg dla omawianej doliny oraz Doliny Goryczkowej pod Zakosy znajdującej się w sąsiedztwie). Powyżej progu mieści się górna część doliny czyli Świński Kocioł, który jest dwupiętrowym kotłem lodowcowym.

Nazwa Doliny Goryczkowej Świńskiej ma ludowe pochodzenie i odnosi się do tego, że według juhasów wypasających tu owce trawa w dolinie była bardzo marna, czyli właśnie "świńska", ponadto w dolinie są liczne piarżyska, dziury oraz kamienie. Przez dno doliny przepływa nieduży potok o nazwie Świński Potok, który miejscami traci wodę, uchodzi on do Goryczkowego Potoku. W górnej części doliny, pod główną granią zlokalizowane jest źródełko, następne mieści się w dolnej części Pośredniego Goryczkowego Wierchu. Z bardzo stromych stoków doliny w czasie zimy schodzą lawiny.

Dolina Goryczkowa Świńska dawniej była intensywnie wypasana i była częścią Hali Goryczkowej, ale od momentu całkowitego zniesienia pasterstwa zbocza doliny powoli porastają kosodrzewiną. Chociaż przez dolinę nie wiedzie żaden ze szlaków turystycznych, to Tatrzański Park Narodowy pozwana na uprawianie tam turystyki narciarskiej w okresie zimowym. Na obszarze doliny odkryto turzycę czarną, która jest rośliną bardzo rzadko występującą w Polsce i to tylko w Tatrach Zachodnich, w nielicznych miejscach.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 206
razem odsłon: 5297453
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.22
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl