Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Skały, grupy skalne » Dolinka
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolinka

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Dolinka
Zobacz galerię zdjęć
 

Dolinka jest bocznym odgałęzieniem Doliny Pyszniańskiej, po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Jest ona dość długą oraz wąską dolinką, która opada w kierunku północno-zachodnim spod Hlińskiej Przełęczy między dwoma długimi grzbietami bocznymi (od wschodniej strony Skrajny Smreczyński Grzbiet oraz Jaferatowy Grzbiet, od zachodniej strony Dolinczański Grzbiet), które odchodzą na północny zachód od grani głównej Tatr Zachodnich. Pod Hlińską Przełęczą, w górnej części Dolinki mieści się Dolinczański Upłaz, w części środkowej znajduje się rówień Dolinczańska Wolarnia. Wylot omawianej doliny zlokalizowany jest powyżej wylotu Ornaczańskiego Żlebu, na wysokości około 1100 m n.p.m.

Dnem Dolinki (od około połowy doliny) spływa potok o nazwie Dolinczański Potok, który jest prawym dopływem Pyszniańskiego Potoku. Dolinka mieści się w całości poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Kiedyś prowadzono tutaj wypas na obszarze należącym do Hali Pysznej, ale kiedy początkiem roku hrabia Władysław Zamoyski wykupił te tereny wypas ograniczono, po czy od 1927 roku całkowicie go zniesiono.

Już w roku 1947 utworzono na tych terenach pierwszy tatrzański ścisły rezerwat przyrody o nazwie Tomanowa-Smreczyny. Natomiast po powstaniu Tatrzańskiego Parku Narodowego rezerwat ów przemianowano na obszar ochrony ścisłej "Pyszna, Tomanowa, Pisana". Dzięki temu na dawniej wypasanych halach zdołał odtworzyć się typowy tatrzański piętrowy układ roślinności.

» źródło: Dolinka
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 11
gości dzisiaj: 707
razem odsłon: 5039607
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.16
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl