Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jeziora i rzeki » Dwoisty Staw Gąsienicowy
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dwoisty Staw Gąsienicowy

kategoria
Jeziora i rzeki,
 
Dwoisty Staw Gąsienicowy
Zobacz galerię zdjęć
 

Dwoisty Staw Gąsienicowy jest tatrzańskim jeziorem oligotroficznym. Znajduje się w zachodniej części Doliny Gąsienicowej, w Dolinie Zielonej Gąsienicowej, w Roztoce Stawiańskiej. Położony jest na wysokości 1657 m n.p.m. i dzieli się na dwa niedużych rozmiarów stawy takie jak Dwoisty Staw Wschodni oraz Dwoisty Staw Zachodni.

Według danych pochodzących jeszcze z przewodnika "Tatry Wysokie" autorstwa Witolda Henryka Paryskiego Dwoisty Staw Wschodni ma powierzchnię 1,41 ha. Jest on szeroki na 115 metrów, długi na 195 metrów, a jego maksymalna głębokość dochodzi do 9,2 metra. Z kolei Dwoisty Staw Zachodni ma powierzchnię 0,9 ha. Jego szerokość to 120 metrów, długość dochodzi do 140 metrów, zaś głębokość 7,9 metra. Jednak ze zdjęć satelitarnych z roku 2004 wynika, że obecnie powierzchnia jezior jest trochę mniejsza i tak Dwoisty Staw Wschodni ma powierzchnię 1,355 ha, natomiast Dwoisty Staw Zachodni ma powierzchnię 0,88 ha. Podczas tak zwanych okresów średnio suchych Zachodni Staw Dwoisty rozpada się na kolejne dwa małe jeziorka. Jeśli chodzi o Wschodni Staw, to w czasie, gdy jest bardzo sucho rozdziela się on na trzy mniejsze jeziorka, bądź też całkowicie wysycha. Na współczesnych mapach Dwoisty Staw Gąsienicowy jest przedstawiany często jako trzy stawy.

Ciężko jest w tej chwili stwierdzić stały poziom wody w tych jeziorkach, bowiem wahania owego poziomu dochodzą nawet do ponad ośmiu metrów. W czasie zimowym jeziora te całkowicie tracą wodę pod lodem, ponieważ warstwa lodu odcina dopływ wody, natomiast woda, która znajduje się w zbiorniku spływa odpływami w dół. Dno Dwoistego Stawu Gąsienicowego pokryte jest głazami, a nie mułem i piaskiem.

W bezpośrednim otoczeniu stawu nie biegnie żaden znakowany szlak turystyczny, gdyż obszar, na którym położony jest Dwoisty Staw Gąsienicowy znajduje się pod ochroną ścisłego rezerwatu przyrody. Jeziorka te możemy jednak obejrzeć ze zboczy Małego Kościelca, gdy będziemy podchodzić na Kościelec lub też na Świdnicę przez Świdnicką przełęcz. Jeśli chodzi o faunę jeziora, to w roku 1882 został odkryty tutaj bardzo rzadki okaz skorupiaka o nazwie skrzelopływka bagienna. Skorupiak ten występuje jedynie w strefie podbiegunowej, w raczej płytkich i zamarzających do samego dna zbiornikach wodnych.

Jeśli zaś chodzi o Tatry to występował on w omawianym Dwoistym Stawie Gąsienicowym i nadal licznie występuje w Wyżnim Małym Furkotnym Stawku, w Dolinie Furkotnej. W Dwoistym Stawie występował, bo jak pokazały badania przeprowadzone w latach 1995-1996 okaz ten całkowicie wyginął tutaj. Badacze Tatrzańskiego Parku Narodowego za najbardziej prawdopodobną przyczynę tego zdarzenia uznają zarybianie wszystkich Stawów Gąsienicowych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Zapewne zatem wpuszczone do stawu pstrągi wyjadły populację skrzelopływki bagiennej.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 2
gości dzisiaj: 204
razem odsłon: 5297447
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl