Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Jaskinie i groty » Jaskinia Mroźna
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Jaskinia Mroźna

inne nazwy
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliska
kategoria
Jaskinie i groty,
 
Jaskinia Mroźna
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaskinia Mroźna jest z wielu powodów jedną z bardziej atrakcyjnych tatrzańskich jaskiń udostępnionych dla turystów. Znajduje się ona w Tatrach, na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej, w masywie Organów. Mieści się ona około 120 metrów ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 560 metrów. Ciekawostką jest, że jest to jedyna jaskinia na terenie całych Tatr, która w roku 1959 została oświetlona elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego specjalnie na potrzeby turystów.

Sama nazwa jaskini wywodzi się stąd, że wewnątrz niej panuje stała, bardzo niska temperatura nie przekraczająca 6 stopni Celsjusza. Ponadto zwiedzanie odbywa się przy silnych powiewach zimnego powietrza, a na ścianach jaskini znajdują się specyficzne białe nacieki, które mogą przypominać szron.

Szata naciekowa Jaskini Mroźnej jest tak naprawdę uboga w porównaniu z jaskiniami, które niestety z różnych względów nie są udostępnione dla turystów. Niemniej jednak z jaskiń, które są dostępne dla turystów to właśnie Jaskinia Mroźna prezentuje najciekawszą i najbogatszą szatę naciekową.

Jaskinia Mroźna z pewnością robi wrażenie na każdym kto ją odwiedzi, jednak w porównaniu z innymi tatrzańskimi jaskiniami jest ona dość mała. Jest w zasadzie pojedynczym korytarzem i jest to typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym. Została ona stworzona poprzez przepływ wód podziemnych Potoku Kościeliskiego.

Pierwsze 8 metrów jaskini to korytarz sztuczny, później zaczyna się trasa przy Cmentarzysku Nacieków, dalej mamy Zwaliska i Biały Chodnik, który doprowadza nas do Wielkiej Komory. Jest ona długa na 27 metrów oraz wysoka na 10 metrów. W tym miejscu zaczynają się wielkie atrakcje dla turystów jakimi jest rzeźba krasowa. Koniecznie należy zwrócić uwagę na tak zwaną Zasłonę czyli brązową polewę na lewej ścianie nad komorą. Innym ciekawym reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko, które powstało w czasach kiedy to jeszcze dno Doliny Kościeliskiej mieściło się na podobnym poziomie co sama jaskinia. Najładniejsza szata naciekowa znajduje się w salce kończącej się Ogródkiem ze stalagmitami. Z jaskini wychodzi się przez tak zwaną Komorę Wstępną. Została ona tak nazwana, bo to właśnie od niej rozpoczęła się dawno temu eksploracja jaskini.

Zwiedzanie Jaskini Mroźnej trwa około 40 minut. Rozpoczynamy od północnego otworu mieszczącego się 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Jaskinię można zwiedzać do końca października. Za bilet normalny zapłacimy 3 zł, a za bilet ulgowy 2,50 zł.

» źródło: Jaskinia Mroźna
komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 13
gości dzisiaj: 196
razem odsłon: 5127464
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.2
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl