Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Zakopane » Kościół Jezuitów Na Górce
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Kościół Jezuitów Na Górce

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Jezuitów Na Górce
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół "Na Górce" jest kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, należy on do parafii św. Rodziny. Świątynia powstawała w latach 1899 - 1908. Mieści się na ulicy Kaszelewskiego 9, na południowym stoku Gubałówki.

Autorem projektu był jezuita Stanisław Dydka. Kościół budowany był pod kierunkiem ks. Michała Andrzejczaka. Kościół ma niejednorodny wystrój. Znajdują się w nim zarówno elementy słynnego stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza jak również elementy "sposobu zakopiańskiego" Edgara Kovtsa, który uczył właśnie Dydka.

Ołtarz główny wedle projektu Stanisława Dydka wyrzeźbił Józef Turko pochodzący z Przemyśla. I obraz ten jest wierną kopią wizerunku pochodzącego z rzymskiego kościoła oo. Redemptorystów. Zakopiański rzeźbiarz Józef Skotnica wyrzeźbił figury świętych Ignacego Loyoli oraz Franciszka Ksawerego. Antepedium "Ostatnia Wieczerza" według Leonarda da Vinci zostało wyrzeźbione przez Michała Zawiślana. Ołtarze boczne ozdobione są obrazami Felicji Sumińskiej, Bottoniego oraz Floriana Cynka.

Boczna kaplica św. Andrzeja zawiera ołtarz według projektu Wojciecha Brzegi, który został wykonany przez Franciszka Stanowskiego, ołtarz namalowany jest przez Jana Gąsienicę Szostaka, a antepedium wyrzeźbione zostało przez Pawła Szczerbę. W kaplicy św. Ignacego Loyoli wnętrze urządził Wojciech Brzega.

Kościół "Na Górce" słynie z tego, że już od przeszło 30 lat górale podążają do niego i ślubują tam wstrzemięźliwość. Msze Święte w kościele odbywają się w każdą niedzielę i święta w godzinach: 6.00, 8.00, 10.00, 12.00, 18.00.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 11
gości dzisiaj: 183
razem odsłon: 5127422
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.18
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl