Zakopiański Serwis Turystyczny

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Muzea » Muzeum Jana Kasprowicza
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Muzeum Jana Kasprowicza

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Jana Kasprowicza
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Jana Kasprowicza mieszczące się na ulicy Harenda 12a w Zakopanem jest miejscem niezwykłym. Zostało ono założone w roku 1950 z inicjatywy Marii Kasprowiczowej, żony oraz niewątpliwie muzy wielkiego pisarza. Jan i Maria Kasprowiczowie zamieszkali na Harendzie w roku 1923. Żona poety prowadziła również akcję organizacyjną Komitetu Uczczenia Pamięci Jana Kasprowicza. Jego podstawowym celem było wybudowanie wspaniałego granitowego mauzoleum zaraz obok ich zakopiańskiego domu. Prochy pisarza zostały do niego przeniesione i powtórnie pochowane w roku 1933, dokładnie 1 sierpnia czyli w równe 6 lat po jego śmierci. Autorem projektu mauzoleum był Karol Stryjeński. Obecnie (od roku 1968) znajdują się tam również prochy Marii Kasprowiczowej.

Samo muzeum mieści się w trzech frontowych pokojach jego domu. Będąc tam możemy oglądać niemal niezmieniony wystrój wnętrza od czasów Kasprowicza. Możemy obejrzeć tam między innymi różne dzieła sztuki nie tylko samego Kasprowicza, ale i jego przyjaciół, ponadto stare meble i różne domowe sprzęty. W muzeum znajduje się również wspaniała biblioteka Kasprowicza licząca sobie kilkaset woluminów.

Do muzeum wchodzimy przez ganek oraz odkrytą werandę, która latem ozdabiana jest wspaniałymi nasturcjami (które i dawniej pielęgnowała żona poety). Dalej przechodzi się do pokoju stołowego. Dom jest dość typowym wzorem góralskiej chałupy. Obecny pokój stołowy to dawna sień. Po lewej stronie znajduje się tak zwana izba czarna, która później została zamieniona na salonik, natomiast po prawej stronie mieści się tak zwana izba biała, która obecnie jest sypialnią.

Dom Kasprowiczów jest nie tylko teraz miejscem chętnie odwiedzanym, bo i dawniej jeszcze za życia małżeństwa gościł on w swoich progach wielu znanych, cenionych artystów jak choćby Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Karola Szymanowskiego, a nawet Zofię Nałkowską i Tadeusza Różewicza.

Muzeum możemy odwiedzić od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.15 do 15.15.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Zakopanem

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 11
gości dzisiaj: 192
razem odsłon: 5127446
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.2
 
 

Zobacz także


 
Przyjaciele
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakopane - stolica Tatr - noclegi, hotele, apartamenty, pensjonaty...
Hotelisko.pl